Adatkezelési beállítások

A GearUp.hu webáruház süti (cookie) fájlokat használ a felhasználói élmény javítása érdekében. További információért kérjük, olvassa el Adatkezelési tájékoztatónkat.

Hogyan válassz fül- és fejhallgatót?

Akár abba a kategóriába tartozol, aki mindig újabb fej- vagy fülhallgatót vásárol magának, akár kitartasz egy régi jól bevált modell mellett, ez a bejegyzés segíteni fog hogy megtaláld a számodra megfelelő típust.  

 

A vásárlás előtt érdemes feltenned magadnak pár kérdést, hogy le tudd szűkíteni a szóba jöhető fülhallgatók számát. 
 

  • Mennyi pénzt áldozol a fülhallgatóra? A legolcsóbb fülhallgatók többsége mind kialakításában, mind a hangminőség tekintetében messze alulmarad drábább modellektől. A gyenge anyaghasználat és a gyártás során megspórolt költségek megbosszulják magukat a fülhallgatók napi használata során, aminek a végeredménye egy kiselejtezett eszköz és a fájó fül lehet. 
  • Hogyan fogod használni a fülhallgatót? Olyan fülhallgatót keresel, ami nem esik ki a füledből futás közben vagy olyat ami teljesen kizárja a külső zajokat? Ha már tudod, hogy fogod használni a fülhallgatót, az nagyon sokat segít a megfelelő típus kiválasztásában. 
  • Milyen kialakítást keresel? A hallójáratba illeszthető vagy a hallójárat bejáratához illeszkedő modelleket preferálod? Esetleg a fejhallgatókat kedveled? Habár a hangminőség tekintetében általában a fejhallgatók viszik a prímet, egy hallójárati fülhallgató jobb választás lehet, ha fekvőtámasz vagy épp kocogás közben szeretnél zenét hallgatni. 
  • Vezetékes vagy vezeték nélküli fülhallgatót szeretnél? A vezetékes fülhallgatók mindig tökéletes jelet biztosítanak, ezért a hangminőség sosem szenved csorbát ugyanakkor a vezeték nélküli fülhallgatók sokkal nagyobb szabadságot adnak mozgás közben és nem kell az összegabalyodó vezetékekkel bajlódnod.  
  • Zárt vagy nyitott fülhallgatót keresel? A zárt fülhallgatók teljesen lezárják a füled, így kevesebb zajt engednek be a fülhallgatón keresztül. Ez fordítva is igaz, tehát kevesebb hang jut ki a fülhallgatóból a környezetbe. Egy zárt rendszerű fejhallgatóval tehát jobban el tudsz merülni a zenehallgatásban, de kevésbé is leszel tudatában a környezetedben történő eseményeknek, ami a nyílt utcán veszélyesebb lehet. 
     

Mielőtt belemerülnénk a paraméterek rejtelmeibe, nézzük meg milyen kialakítást érdemes választanod magadnak. 

Válaszd ki a megfelelő kialakítást

A fülhallgatók kialakításuk szerint négy típusba sorolhatók: 

  1. A hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgatók (Earbuds)
  2. A hallójáratba helyezhető fülhallgatók (In-Ear)
  3. A fület teljesen befedő fejhallgatók (Over-Ear)
  4. A fülre illeszkedő fejhallgatók (On-Ear)

 

 

1) A hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgatók (Earbuds)

Az első típus amit bemutatunk, a hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgató, más néven earbud. 

A hallójárati fülhallgatók szuper kiegészítők sportoláshoz, hiszen könnyen szállíthatók és gyakran még vízállóak is, így az izzadtság sem károsítja őket. Emellett a hosszú haj és a szemüveg viselése mellett sem okoz gondot a használatuk. 

Bizonyos esetben problémát jelenthet a korlátozott zajcsökkentés. A hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgató a többi típushoz képest több külső zajt enged be, ez pedig teljesen elronthatja a zenei élményt. A külső zajok ellensúlyozására fel kell hangosítanod a fülhallgatót. Elkerülheted ezt, ha a megfelelő méretű fülhallgatót választod magadnak, ami a legjobban fedi a hallójáratod, és így megfelelő mértékű zajcsökkentést nyújt a környezet hangjainak teljes kizárása nélkül. 

Ennek a típusnak a hosszú ideig történő viselése fájdalmat okozhat, ha túl nagy a hallójáratodba vagy túlságosan nyomja a fülkagylód. 

 

2) A hallójáratba helyezhető fülhallgatók (In-Ear)

Ezek a fülhallgatók a hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgatók minden előnyével rendelkeznek. Könnyen szállíthatók és rendkívül jól használhatók, sportoláshoz nem is válaszhatsz jobb kialakítást. 

A hallójárat bejáratához illeszkedő fülhallgatókkal szemben ugyanakkor hosszú távon kényelmesebb lehet a viselésük, mert a szilikon fülharangok rugalmasan illeszkednek a hallójáratodba, nem okoznak fájdalmat. Ráadásul a fülhallgatókhoz több szilikon fülharangot szokott biztosítani a legtöbb gyártó, hogy ki tudd választani a számodra legmegfelelőbb méretet. 

A legtöbben az In-Ear vagyis a hallójáratba helyezhető típust kedvelik, mert az elnyomja a külső zajokat. Nem is csoda, hiszen voltaképp füldugóként funkcionál. 

Ha sokat utazol tömegközlekedéssel, gondolkodj el azon, hogy tényleg hasznos-e számodra a a kimagasló zajcsökkentés. Sok esetben súlyos következményekkel járhat, ha nem vagy tudatában a környezetedben történő eseményeknek, például a forgalomnak. Azonban ha a munkahelyeden szeretnéd kizárni az iroda vagy gépek zajait, hogy nyugodtan koncentrálhass a feladatodra, a zajcsökkentést neked találtak ki. 

 

3) A fület teljesen befedő fejhallgatók (Over-Ear)

A fejhallgatók két típusa létezik, a fület teljesen befedő fejhallgató és a fülre illeszkedő fejhallgató. A legtöbb esetben a fület teljesen befedő fejhallgató kedvezőbb befektetés lehet a fülre illeszkedő fejhallgatóknál, csak bizonyosodj meg, hogy a fejhallgató a füled nagy részét befedi, mert enélkül kényelmetlenné válhat a hosszú távú viselése. 

A fület teljesen befedő fejhallgató kiváló választás videónézéshez, hiszen remek zajszűrést biztosít. Nem nyomja a füled és nem csúszkál. Arra azonban mindenképp figyelj, hogy a fejpánt állítható legyen, különben azon kaphatod magad, hogy a fejhallgató túl kicsi a fejedre. 

 


4) A fülre illeszkedő fejhallgatók (On-Ear)

Ez a típus valamivel kisebb és könnyebb mint a fület teljesen befedő fejhallgató. Ennek ellenére legtöbb esetben inkább az Over-Ear típust ajánljuk, hiszen az kényelmesen illeszkedik, nem nyomja el a füled, nem okoz fájdalmat a hosszú távú viselése és a zajcsökkentésben is hatékonyabb. 

Mind a fülre illeszkedő, mint a fület teljesen befedő fejhallgatókra igaz, hogy kényelmesen a nyakadba tudod tenni és nyugodtan sétálhatsz velük egyik helyről a másikra. Ugyanakkor a fejhallgatók rendszerint jóval drágábbak mint a fülhallgatók, így nehezebb megfelelő minőségű modellt találni ugyanabban az árkategóriában. Hátrány lehet, hogy nem tudod egyszerűen a zsebedbe rejteni a fejhallgatót és utazás során jól át kell gondolnod, hogy feláldozod-e a helyet a fejhallgató számára. Ezen kívül, a fejhallgatók általában kevesebb nyomást fejtenek ki a dobhártyádra, ezért hosszabb ideig hallgathatod velük kedvenc zenéidet.

 

 

Vezetékes vagy vezeték nélküli?

Manapság már minden kialakításból találsz vezeték nélküli verziót. A kérdés azonban az, hogy megéri-e a bluetooth fülhallgatókra váltani? 

 

Mobilitás

Amennyiben főként okostelefonnal vagy laptoppal vagy egyéb hordozható eszközzel összekötve használod a fülhallgatód, mindenképp a vezeték nélküli modelleket ajánljuk. A másik eset amikor szinte kötelező a bluetooth fülhallgató, a testedzés, hiszen a vezeték hátráltatja a szabad mozgást. A munkahelyeden azonban sok esetben feláldozhatod a kényelmet, mert ez esetben az összegabalyodó vezetékek nem okoznak fejtörést vagy legalábbis nem olyan mértékben mint például futás közben. 

 

Hangminőség

Nem árt tudni, hogy a legtöbb vezeték nélküli fülhallgató valamivel gyengébb hangminőségre képes mint a vezetékes társaik. A mindennapi használat során ez ritkán jelent gondot, de ha számodra a legkifinomultabb zenei élmény az első, akkor érdemes inkább a vezetékes fül- és fejhallgatók között szétnézned. 

 

TWS (True Wireless Stereo)

A TWS vagyis True Wireless Stereo fülhallgatók igazi vezetékmentes sztereó élményt kínálnak. 

A TWS technológia lényege, hogy az okostelefon az elsődleges fülhallgatóhoz kapcsolódik, az elsődleges fülhallgató pedig vezeték nélküli Bluetooth kapcsolat segítségével csatlakozik a másodlagos fülhallgatóhoz. A TWS fülhallgatók ezáltal képesek egy sztereó felvétel bal és jobb csatornáját a két fülhallgatóban szeparáltan lejátszani, igazi kétcsatornás sztereó élményt nyújtva.   

A TWS fülhallgatók bal és jobb oldala különálló egységet képez, ezért külön is használhatók. Azonban ha egymás közelében vannak, automatikusan szinkronba kerülnek és sztereó üzemmódba kapcsolnak. A TWS fülhallgatók egyenként is feltölthetők, így az épp szabad fülhallgatóval tovább élvezheted a zenehallgatást. Attól sem kell félned, hogy megszakad a kapcsolat, hiszen 10 méteres távolságból is képesek fogni a jelet. Emiatt a TWS fülhallgató kiváló választás futáshoz vagy akár vezetéshez.

 

 

Mit érdemes tudnod a paraméterekről?

A vezeték nélküli technológiától kezdve az impedanciáig számos különböző paraméterrel találkozhatsz egy fülhallgató leírásában. Mit jelentenek ezek? Milyen érték számít jónak? Mi az amit mindenképp meg kell nézned? Nézzük meg a legfontosabb paramétereket, amiket minden esetben érdemes átfutnod a vásárlás előtt. 

 

Vízállóság

Akár futáshoz, akár úszáshoz, akár csak egy esős őszi napon vagy túra közben használod a fülhallgatód, fontos tájékozódnod a víz elleni védelem szintjéről. Amennyiben a fülhallgatód nem védett a víz ellen, hamar tönkremehet. 

Víz elleni védettség

  • 0: Nincs védelem
  • 1: Függőlegesen cseppenő víz ellen védett (pl. kicsapódó víz)
  • 2: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 15 fokban)
  • 3: Fröccsenő víz ellen védett (függőlegestől max. 60 fokban)
  • 4: Fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
  • 5: Kisnyomású vízsugár ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
  • 6: Erős vízsugár és vízbe merítés ellen védett (rövid ideig tartó merülés, nem károsító mértékű szivárgás megengedett)
  • 7: Vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig (0,15–1 m között 30 percig)
  • 8: Víz alatt folyamatosan használható (egyedileg a gyártó által meghatározott értékek szerint, általában 1 és 3 méter közötti mélységben 30 percig)
  • 9K : Magasnyomású víztömeg, 14-16 liter/perc 10-15 cm-ről magas nyomáson.

 

Frekvenciaválasz

A frekvenciaválasz azt a frekvenciatartományt mutatja meg, amit le tud fedni a fülhallgató. Minél nagyobb ez a tartomány, annál többet hallasz a zenéből, vagyis annál jobb a fülhallgató. Érdemes a minél szélesebb tartományt választani. A hallható tartomány általánosan elfogadott értéke 20 és 20000 Hz között van, így a legtöbb fülhallgató is ezt a tartományt célozza meg. 

A BlitzWolf® fülhallgatók, például a BlitzWolf® BW-FYE7 teljesen vezeték nélküli fülhallgató által lefedett tartomány a fent említett 20 - 20000 Hz. 

A szélesebb tartomány nem feltétlenül jelent jobb zenei élményt. A 20 Hz alatti értékek a legtöbb esetben inkább csak érezhetők mint hallhatók, a 20000 Hz feletti tartomány pedig sokak számára már nem hallható. 

A paraméterek között a legritkább esetben tűnik fel, de ha mégis megtalálod, érdekes információkhoz juthatsz a frekvenciaválasz görbéjéből. Ha a görbe alsó fele magasabb értékeket mutat, az több basszust jelent. Persze ez nem jelenti azt, hogy a basszus minősége is jobb lesz. 

A legdrágább fülhallgatókat leszámítva az “U” alakú görbe a legelterjedtebb. Ez azt jelenti, hogy a szélső tartományokra erősít rá az eszköz, ami élettel telibb hangzást eredményezhet. Amennyiben a frekvenciaválasz kiegyenesedik, az azt jelenti, hogy egyik tartományt sem preferálja a fülhallgató, tehát kiegyenlített a hangzása. 

Impedancia 

Az impedancia az áramkorlátozó hatást jelöli. Az impedancia mutatja meg a fülhallgató áramkörének ellenállását az elektromos jellel szemben. A nagyobb impedancia esetén kevesebb elektromos jel jut át és ezáltal a hangerő is alacsonyabb lesz.

A legtöbb esetben az alacsonyabb impedanciájú fülhallgató a jó választás. Ideális esetben az impedancia értéke kevesebb mint 25 Ohm. Ha a fülhallgatódat kisebb méretű, belső erősítő nélküli hordozható eszközzel, például okostelefonnal használod, a kis impedancia lesz a nyerő számodra. Persze nyugodtan választhatsz nagyobb impedanciájú fülhallgatót is, de ebben az esetben jobban fel kell tekerned a hangerőt. 

A OneOdio A10 hibrid aktív zajszűrős fejhallgató (ANC, ezüst) impedanciája például 32Ohm, így nagyobb energiát igényel, hogy magasabb hangerőt érj el, de az eszközök szélesebb skálájával használható biztonságosan, míg a Edifier WH500 vezeték nélküli fejhallgató (fehér) impedanciája 16 Ohm, tehát kiváló választás okostelefonhoz, hordozható zenelejátszókhoz és hasonló eszközökhöz. 

 

Zajszűrés

Az aktív zajszűréssel rendelkező fülhallgatók nem csupán kizárják a zajt, hanem aktívan elnyomják azt lejátszás közben. Az aktív zajszűrés használó fülhallgatók a bejövő zajokat egy beépített mikrofon segítségével felveszik és egy azonos méretű de ellentétes amplitúdójú hang bekeverésével nyomják el. Aki a legmagasabb hangminőségre vágyik, annak érdemes odafigyelnie az aktív zajszűrésre. 

A zajszűrés arra is jó, hogy spórolj az értékes akkumulátor kapacitással, hiszen kevésbé kell felvenned a hangerőt zenehallgatás közben, így kevesebb energiát is használsz vele. 

 

passzív zajszűrés a hang minél hatékonyabb kizárását célozza meg. A fülre illeszkedő és a fület teljesen befedő fejhallgatók jobb passzív zajszűrést szoktak biztosítani a fejhallgatóknál, köszönhetően annak hogy jobban zárják a hallójáratot.

 

A fejhallgatók esetében sokat számít a kialakítás. Az akusztikus rendszer paraméter mutatja meg, hogy milyen a fejhallgató kialakítása. Egy zárt akusztikus rendszer meggátolja, hogy a zajok átjussanak a fejhallgatón, míg egy nyitott akusztikus rendszer ezt nem teszi meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a környezetedben lévők hallani fogják, hogy milyen zenét hallgatsz, és te is hallani fogod a tőlük eredő hangokat, csakúgy mint a nyitott akusztikus rendszer esetén. 

A zárt akusztikus rendszer ugyanakkor nem jelent teljes zajszűrést. Amint magasabbra állítod a hangerőt, ki fog szivárogni a hang a fül- vagy fejhallgatóból. Ugyanígy a hangosabb zajok könnyedén átjutnak a zárt akusztikus rendszeren. Csak a kifejezetten jól illeszkedő zárt akusztikus rendszerű fejhallgatók fogják hatékonyan kiszűrni a zajokat. 

 

Érzékenység

Az érzékenység mutatja meg, hogy a fülhallgató meghajtója milyen hatékonyan használja föl a kapott energiát, vagyis milyen hatékonyan alakítja át azt akusztikus jellé, vagyis tisztán hallható hangokká. 

Az érzékenységet dB/mW mértékegységben szokták mérni, és azt jelöli hogy mekkora hangerőt képes generálni a fülhallgató egy bizonyos áramerősség (általában 1 milliwatt) hatására. A fülhallgatók érzékenysége 90 és 110 között szokott ingadozni, így elkerülik azokat a tartományokat, ahol a zenehallgatás már fájdalmas lehet. 

A 115 dB egy zajos koncert hangereje, a 80 dB pedig egy hangosabb utca zajainak megfelelő hangerő. A 90 dB-t tehát úgy kell elképzelni, mintha egy nagy forgalmú út mellett állnál. Ez a hangerő 8 óra után már káros lehet. A 110 dB pedig egy zenei klub hangereje, ami akár 30 perc után is káros lehet. 

 

Mágnes típusa 

Néhány esetben a paraméterek között a mágnes típusa is feltűnik. A modern fülhallgatókat úgy készítik, hogy a legtöbbet tudják kihozni a felhasznált mágnesből, ezáltal a mágnes típusa leginkább a gyártási költségekre lesz hatással, a hangzásra nem. Erre a paraméterre nem kell különösebb figyelmet fordítanod. 

 

Diafragma

A diafragma az a membrán, ami a fülhallgató belsejében vibrál. Ez generálja a hangot. Számos különböző kialakítású diafragma létezik, dóm, szarv, kúp. A diafragma az anyagában is el szokott térni. Nincs olyan forma vagy anyag, ami jelentősen jobb lenne a többinél. Sok múlik a gyártón, hogy mit akar és képes kihozni az adott diafragmából, ezért erre a paraméterre nem érdemes sok időt áldozni a fülhallgató kiválasztása során.  

 

Vezeték nélküli technológia

A Bluetooth® a leggyakrabban használt vezeték nélküli technológia. A Bluetooth® segítségével könnyedén párosíthatod a 10 méteres sugarú körön belül lévő eszközöket. A Bluetooth® kapcsolat biztonságos, a hangminőségre pedig nem lehet panasz, a hangminőség tekintetében azonban nem nevezhetjük kiemelkedőnek.

A vezeték nélküli fülhallgatók kis százaléka NFC kapcsolat kialakítására is képes. Az NFC eszközöket (például iPhone Xr) könnyű párosítani és a kapcsolat azonnal létrejön.

Egyes fülhallgatók a rádió frekvenciát használják, ami sokkal nagyobb területet képes lefedni mint a Bluetooth®. Ezeket a fülhallgatókat főleg televíziózáshoz vagy asztali számítógépek mellé ajánljuk. A hangminőség túlszárnyalja a Bluetooth® fülhallgatókét, azonban más RF eszközök zavarhatják a jelet és interferenciát okozhatnak, ha ugyanazon a frekvencián sugároznak. 

Léteznek infravörös kapcsolatot használó fülhallgatók is, ez azonban csak akkor jó választás, ha használat közben végig a látósugárban maradsz. 

 

 

Összegzés

A legegyszerűbben értelmezhető paraméter maga az ár. Általánosságban véve az olcsóbb fülhallgatók rosszabb minőségűek is, hiszen az alacsonyabb árcímke elérése érdekében a gyártónak fel kell áldoznia a minőséget és teljesítményt. A meghajtó mérete szintén fontos, különösen ha erős basszust szeretnél, bár ezt a paramétert nem mindig közli a gyártó. A frekvenciaválasz és érzékenység szintén fontos visszajelzés adhat a fülhallgató által nyújtott zenei élményről. Ezen kívül érdemes odafigyelni a zajszűrésre és a vízállóságra is, ha a sportolás közben vagy szabadtéren szeretnéd használni a fülhallgatót.