Először is nézzük meg, hogy mik is azok a hordozható hangszórók és hogyan is működnek. A hordozható hangszóró lehetővé teszi, hogy telefonhoz, laptophoz vagy tablethez kábel nélkül csatlakozva zenét tudjunk lejátszani. A csatlakozás a következő vezeték nélküli technológiák egyikével történik: Wi-Fi, bluetooth vagy NFC. Ebben a cikkben leginkább a bluetooth hangszórókkal fogunk foglalkozni, de röviden kitérünk majd a másik két technológia előnyére és hátrányára is.
Miért számít a bluetooth hangszóró üzemideje és a gyorstöltés?
Képzeljük el, hogy elmegyünk kempingezni a barátainkkal, nekiállunk bográcsozni, mindenki énekel és táncol, majd egyszer csak elhallgat a zene. Kellemetlen. Azért, hogy ez ne forduljon elő érdemes vásárlás előtt megnézni azt, hogy egy töltéssel hány órán keresztül tud a hangszóró zenét lejátszani.
Tipp: Egyes újabb modellek már kínálnak gyorstöltés opciót, így ha le is merülnek, hamar újra csatába tudnak állni.
Milyen további csatlakozási módokkal van egy bluetooth hangszóró ellátva?
A bluetooth hangszórók nagyrésze az új bluetooth verziók valamelyikével érkezik (4.0 vagy 5.0), de előfordulhat, hogy az eszköz amellyel csatlakozni szeretnénk a hangszóróra egy régebbi verziót használ. Bizonyosodjunk tehát meg róla, hogy régebbi verziókkal is kompatibilis a hangszórónk.
A bluetoothon kívül a legtöbb hangszóróban más csatlakozási módok is elérhetőek, ezzel lehetővé téve, hogy még többféle eszközről, vagy még gyorsabban tudjunk csatlakozni:
- NFC: Még a bluetoothnál is kényelmesebb megoldást kínál a csatlakozásra, amennyiben mind a két eszközön van NFC rendszer csak közel kell tartanunk a telefonunkat a hangszóróhoz és egy-két másodperc alatt kész is a csatlakozás.
- USB port: Amennyiben a hordozható hangszórónk USB porttal is fel van szerelve lehetőség nyílik a kedvenc zenéink lejátszására pendriveról is.
- AUX: Ha pedig olyan eszközről szeretnénk zenét lejátszani, amin nincs Bluetooth a hagyományos AUX csatlakozó lehetőséget nyújt arra, hogy kábel segítségével csatlakozzunk.
- Wi-Fi: Ez a fajta csatlakozási mód a Wi-Fi hálózatot használja és általában jobb hangminőséget nyújt, mint a bluetooth csatlakozás. Hátránya azonban, hogy a beállítása kissé nehézkes továbbá Wi-Fi hálózat közelében kell lennünk, hogy használni tudjuk, ami mondjuk egy erdő közepén igen nehézkes dolog.
Milyen jellemzők határozzák meg egy bluetooth hangszóró hangminőségét?
A hordozható hangszórók legtöbb esetben a mobiltelefonunk helyett szolgáltatják a zenét, így fontos az, hogy mind hangerőben, mind hangminőségben képesek legyenek többet nyújtani. Ezt pedig leginkább a következő három dolog határozza meg: teljesítmény, hangfrekvencia és hangrendszer.
- Teljesítmény: A kibocsátott teljesítményt Watt-ban mérik és általános szabályként elmondhatjuk, hogy minél nagyobb ez a szám, annál hangosabban tud zenét lejátszani a hangszóró. 20 Watt körül már a szabadban is jól hallható hangot kapunk, de vannak hangszórók 40-50 Watt körüli teljesítménnyel is.
- Hangfrekvencia: Az emberek a 20-20000 Hz tartományban hallják a hangokat, bár ez egyénenként változik. Fontos ezért, hogy ennek a skálának minél nagyobb részét lefedje a bluetooth hangszóró, hiszen annál tisztábban fogjuk hallani a zenét.
- Hangrendszer: Mindannyian hallottuk már az 5.1, 5.2-es hangrendszer kifejezéseket, de mit is jelentenek ezek pontosan? Mind a két szám a csatornák számát jelöli, ami hangot bocsát ki. Tehát egy 5.1-es rendszer esetében például van 5 fő hangszóró és egy mélynyomó a basszusnak. Bluetooth hangszórók általában 2.0 vagy 2.1 rendszereket használnak.
Milyen külső jellemzőkre figyeljünk bluetooth hangszóró választásánál?
Egy lényeges szempont még a hangszóró választásnál az, hogy hogy néz ki, mekkora és milyen anyagokból készült. Ezek a paramétereknek a segítségével könnyebben tudunk arról dönteni, hogy a környezethez, amiben a legtöbbet szeretnénk a hangszórót használni, melyik az optimális.
- Méret: Általánosan elmondhatjuk azt, hogy minél nagyobb egy hangszóró, annál hangosabban szól. Természetesen azonban vannak olyan esetek, amikor egyszerűen nincsen szükségünk nagy hangszóróra, vagy pedig annyira limitált a pakolási hely (például egy kézipoggyász esetében), hogy egy nagy hangszórót nem tudnánk magunkkal vinni.
- Vízállóság: Ha strandon vagy akár esős környezetben szeretnénk használni, akkor fontos, hogy vízálló bluetooth hangszórót válasszunk.
- Durabilitás: Ha leginkább kültéren szeretnénk a hangszórót használni, akkor érdemes lehet olyat választani, ami jól bírja az ütéseket. Egyes esetekben a hangszóró házát műanyag helyett alumínium alkotja, ami jóval nagyobb védelmet nyújt ütődések ellen.
Mire jó a beépített mikrofon bluetooth hangszórónál?
Egy módfelett hasznos felszereltség, amellyel néhány hordozható hangszóró rendelkezik az a beépített mikrofon. A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy miközben zenét hallgatunk csörögni kezd a telefonunk. A beépített mikrofonnal rendelkező modellek esetében csak meg kell nyomnunk egy gombot a hangszórón és máris elhallgat a zene, mi pedig el tudjuk intézni a hívásunkat, amint végeztünk, pedig folytatódik a lejátszás.
A legjobb bluetooth hangszóró
Most, hogy már ismerjük a legfontosabb jellemzőit a bluetooth hangszórónak ki tudjuk választani számunkra a legjobbat. Mindenképpen gondoljuk át, hogy hol fogjuk a hangszórót a legtöbbet használni és ennek megfelelően válasszunk.
- Otthoni használat: Ha leginkább otthonra keresünk egy szobáról szobára hordozható hangszórót, akkor például az üzemidő nem a legfontosabb, hiszen rengeteg lehetőségünk van a töltésre. Fontos azonban, hogy a hangminőség minél jobb legyen, hiszen ki ne szeretné otthon főzés közben a kedvenc számát a lehető legjobb minőségben hallani. A dizájn is ebben az esetben a hangsúlyosabb, a rengeteg lehetőség közül biztosan tudunk olyat választani, ami illik a lakás többi részéhez.
- Bluetooth hangszóró számítógéphez: Otthoni használat közben sokszor előfordul, hogy nem a telefonunkhoz, hanem számítógéphez vagy laptophoz szeretnénk csatlakoztatni a bluetooth hangszórót. Ilyenkor nagyon hasznos, ha van Wi-Fi csatlakozás a hangszórón, amely jobb hangminőséget biztosít.
- Bulik, kerti partik: Ha nagyobb társaságnak otthont adó eseményeken szeretnénk leginkább használni a bluetooth hangszórót, akkor a hangerő és a az üzemidő azok amik a legfontosabbak.
- Kültér, kempingezés: Ha pedig leginkább a szabadban, mondjuk egy sátrazás alkalmával szeretnénk használni hordozható hangfalunkat, akkor az üzemidő kritikus, hiszen ritkán adódik lehetőségünk a töltésre. Javasolt továbbá olyan hangszórót választani, aminek nem lesz semmi baja egy kis víztől vagy portól.
A víz- és porállóságról (szabványok és fontos tudnivalók) itt írtunk már részletesen.
BlitzWolf bluetooth hangszórók
Abban az esetben, ha a fentiek alapján már tudod, hogy milyen bluetooth hangszórót szeretnél választani, de még nem tudod, hogy pontosan melyiket, akkor mutatunk pár kiváló minőségű és pénztárcabarát opciót kinálatunkból.
BlitzWolf BW-AS2
A BlitzWolf BW-AS2 egy igazi nagyágyú a 40 Watt teljesítményével és beépített mélynyomóval. A legfontosabb jellemzői:
- 40 Watt teljesítmény
- 5 óra működési idő
- Beépített mikrofon és hívás kihangosítás
- Gyorstöltési lehetőség
BlitzWolf BW-WA2
Ez a hangszóró rengeteg funkcióval van felszerelve és emelett meglepően kellemes méretű és súlyú. A legfontosabb jellemzők:
- 20 Watt teljesítmény
- 7 óra működési idő
- Vízálló
- NFC funkció
- 360° térhangzás
Amennyiben termékeink felkeltették érdeklődésedet, a bluetooth hangszóró oldalunkon tudod megvásárolni őket. Ha pedig valami kérdésed akadna a hangszórókkal vagy bármi mással kapcsolatban, akkor itt tudsz kapcsolatba lépni velünk.